Eduroam Kablosuz İnternet

İstanbul Üniversitesi mensubuysanız, eduroam kablosuz bağlantı için öncelikle İstanbul Üniversitesine ait 
e-posta adresinizin olması gerekiyor.

   Windows İşletim Sistemi
   Linux İşletim Sistemi
   Apple, MAC, IPhone, IPad, IPod vs.
 Blackberry Yüklü Telefonlar
   Android İşletim Sistemi

EDUROAM Nedir?

eduroam (EDUcation ROAMing), kullanıcıların misafir olarak gittikleri kurumlarda kolaylıkla internete bağlanabilmeleri için geliştirilmiş radius tabanlı bir kimlik doğrulama altyapısıdır.

eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarındaki kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak taşınabilir bilgisayarları ile başka bir eduroam üyesi kurumda kablosuz ağa bağlanabilmektedir. Dünya üzerinde şu an 33 ülkede birçok üniversite eduroam’a katılmıştır. Türkiye’de katılan üniversitelerin güncel listesi ULAKBİM‘in sayfasından görülebilir.


WIRELESS BAĞLANTI AYARLARIWhat is EDUROAM?
eduroam (EDUcation ROAMing) is a radius based identity validation infrastructure developed for the users to connect to Internet easily in the institutions they visit.

Being part of eduroam allows users to access a wireless network at a visited institution (also connected to eduroam) simply using the same credentials (for instance, username and password), the users would use if they were at their home institution. Many universities in 33 countries in the world have joined eduroam. The list universities in Turkey that joined eduroam is available in ULAKBİM website. For further information and other eduroam members in the world click http://www.eduroam.org.Eduroam Ağına Nasıl Bağlanılır?

Bir eduroam ağına bağlanmak ile, kendi kurumunuzun ağına bağlanmak arasında neredeyse hiç fark bulunmamaktadır. Kendi kurumunuzun ağına bağlanırken kullandığınız aynı yetkilendirme ve şifreleme metodu ile yine aynı kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak bağlanmanız gerekmektedir. Kendi kurumunuz ile arasındaki tek fark, SSID sinin, yani “Kablosuz Ağ Adı”nın farklı olmasıdır. Kurumunuzda kullanılan SSID’nin de diğer kurumlar ile aynı olması durumunda bu işlemi de yapmanıza gerek kalmadan, doğrudan bağlantı gerçekleştirebilirsiniz. eduroam üyesi kurumların SSID’lerini eduroam Türkiye katılımcılarının bilgileri sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Misafir olduğunuz kurumun, kendi kullanıcıları içinde aynı SSID’yi kullanıp kullanmadığını, dolayısıyla eduroam kapsama alanlarını bu sayfadan ve ziyaret ettiğiniz kurumun bilgilendirme sayfalarından öğrenebilirsiniz. Bağlantı ayarlarınız ve diğer detaylar için kendi kurumunuzun ağ yöneticileri size yardımcı olacaktır.

ULAKBİM SÖZLEŞMESİ

1. Giriş ve Amaç
Bu katılım sözleşmesi; Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) bir enstitüsü olan Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından işletilen Ulusal Akademik Ağ (ULAKNET) üzerinde, gezici ağ erişiminin işletimi ve kontrolü ile ilgili esasları belirlemektedir, eduroam kelimesi, “educational roaming” kelimelerinin tamamı küçük harflerden oluşan kısaltması olup, TERENA kayıtlı markasıdır. eduroam ile ilgili detaylı bilgiler, www.eduroam.org ve www.eduroam.org.tr adreslerinde yer almaktadır.

2. eduroam Servis Sağlayıcı Görev ve Sorumlulukları
2.1 ULAKBİM, Türkiye ulusal eduroam servisinden sorumlu servis sağlayıcıdır. Avrupa eduroam Konfederasyonu ile işbirliği içerisinde eduroam Türkiye federasyonu yetkilisidir.
2.2 ULAKBİM, katılımcı kurumlar arasında iletişim bilgilerini bulundurarak koordinasyonu sağlar ve Avrupa eduroam konfederasyonunun ve federasyonlarının yetkilendirme sunucuları ile olan bağlantıların idamesini sağlar.
2.3 ULAKBİM, ulusal yetkilendirme sunucu hiyerarşisini kurar ve işletir.
2.4 ULAKBİM, kullanıcıların teknik destek alabilmeleri için, eduroam üyesi kurumların yayın ve bağlantı bilgilerini tutar ve kurumların iletişim bilgileri ile birlikte www.eduroam.org.tr adresinde yayınlar.
2.5 ULAKBİM, bu sözleşmede yeralan kurallara ve işlemlere katılımcı kurumların uymasını sağlar.
2.6 ULAKBİM, sağlamış oldukları servislerden dolayı hiçbir ücret talep edemez, ticari amaçlarla kullanamaz.

3. Katılımcı Kurumun Görev ve Sorumlulukları
3.1 eduroam Türkiye Katılımcısı Kurum, Kimlik Sağlayıcı ve Kaynak Sağlayıcı olarak iki farklı görev üstlenir.
3.2 Katılımcı Kurum, Kaynak Sağlayıcı veya Kimlik Sağlayıcı olarak, sağlamış olduğu servislerden dolayı hiçbir ücret talep edemez, ticari amaçlarla kullanamaz.
3.3 eduroam Kimlik Sağlayıcı Görev ve Sorumlulukları3.3.1 eduroam Kimlik Sağlayıcı, ULAKNET Kullanım Politikası’nda tanımlanan kendi kullanıcılarına kurum içerisinde ve eduroam üyesi ağlarda erişimin sağlanabilmesi için kullanıcı adı – şifre veya sertifika ile yetkilendirme servisi sunan eduroam Türkiye katılımcısı kurumdur.
3.3.2 Kimlik sağlayıcı, bu politikada belirtilen hükümler dahilinde bir yetkilendirme sunucusu kurmalıdır. Kimlik sağlayıcının ikincil yetkilendirme sunucusunun bulunması, yedeklilik açısından tercih edilir.
3.3.3 Kimlik sağlayıcının yetkilendirme sunucuları, ULAKBİM eduroam ulusal yetkilendirme sunucusu tarafından ulaşılabilir olmalıdır.
3.3.4 Kimlik sağlayıcı, eduroam test hesabı oluşturarak kullanıcı adı ve şifreyi bağlantıların ve yapılandırmanın kontrolü için ULAKBİM’e iletmelidir. Test hesabı kapatılmadan veya şifresi değiştirilmeden önce ULAKBİM’e haber verilmelidir.
3.3.5 Kimlik sağlayıcı, kullanıcılarının herhangi bir eduroam kaynak sağlayıcıdan bağlanabilmesi için gerekli olan teknik desteği sağlamalıdır.

3.4 eduroam Kaynak Sağlayıcı Görev ve Sorumlulukları
3.4.1 eduroam Kaynak Sağlayıcı, yerleşkesi içerisinde eduroam üyesi kurum kullanıcılarına ULAKNET Kullanım Politikası çerçevesinde ağ erişimi sağlayan eduroam Türkiye katılımcısı kurumdur.
3.4.2 Kaynak sağlayıcı, IEEE 802.1x yetkilendirme standartlarına uygun bir yapı kurmalıdır.
3.4.3 Kaynak sağlayıcı, eduroam erişimi için istediği ortamı kullanabilir.
3.4.4 Kaynak sağlayıcı, eduroam SSID (kablosuz ağ adı) yayınını görülebilir şekilde yayınlanmalıdır. SSID olarak tamamı küçük harflerle “eduroam” kullanmalıdır.
3.4.5 Kaynak sağlayıcı, eduroam kullanıcıları için en az aşağıda belirtilen servislerin çalışmasına izin vermelidir:

– Standard IPSec VPN: İP protokol 50 (ESP) ve 51 (AH) giriş ve çıkış yönlerinde; UDP/500 (IKE) sadece çıkış yönünde,
– OpenVPN2.0: UDP/1194,
– IPv6 Tunnel Broker servis: IP protokol 41 giriş ve çıkış yönlerinde,
– IPsec NAT-Traversal UDP/4500 ,
– Cisco IPSec VPN over TCP: TCP/10000 sadece çıkış yönünde,
– PPTP VPN: İP protokol 47 (GRE) giriş ve çıkış yönlerinde; TCP/1723 sadece çıkış yönünde,
– SSH: TCP/22 sadece çıkış yönünde,
– HTTP: TCP/80 sadece çıkış yönünde,
– HTTPS: TCP/443 sadece çıkış yönünde, IMAP2+4: TCP/143 sadece çıkış yönünde,
– IMAP3: TCP/220 sadece çıkış yönünde,
– IMAPS: TCP/993 sadece çıkış yönünde, POP: TCP/110 sadece çıkış yönünde,
– POP3S: TCP/995 sadece çıkış yönünde, Passive FTP: TCP/21 sadece çıkış yönünde,
– SMTPS: TCP/465 sadece çıkış yönünde,
– SMTP – STARTTLS: TCP/587 sadece çıkış yönünde,
– RDP: TCP/3389 sadece çıkış yönünde,
– SIP: UDP/5060 giriş ve çıkış yönünde,
– RTP: UDP/16384 ile UDP/16484 arası giriş ve çıkış yönünde,

3.4.6 Kaynak sağlayıcı isterse, eduroam ağına bağlanacaklar için adanmış bir VLAN tanımlayabilir.
3.4.7 Kaynak sağlayıcı, ileri bir tarihte kullanıcı adı, mac adresi ve İP adresi bilgilerine erişilmek üzere kullanıcıların ağa bağlantı izlerini saklamak zorundadır. Radius sunucusundan elde edilerek saklanacak izler en az aşağıdaki bilgileri sağlamalıdır:

– Yetkilendirme isteğinin kesin tarih ve saati;
– istemde bulunan Radius sunucusunun bilgileri;
– Yetkilendirme isteğinin cevabı;
– Kabul edilmeyen yetkilendirme isteğinin reddedilme sebebi.

3.4.8 Kaynak sağlayıcı, erişim izlerini TCK hükümlerine uygun olarak tutmalı, saklamalı, yasal mercilerin gerekli gördüğü durumlarda sunmalıdır.
3.4.9 Kaynak sağlayıcı, sağlamış olduğu eduroam servisi ile ilgili yerel bilgileri kurumsal web sayfalarında adanmış bir alanda Türkçe ve İngilizce yayınlamalıdır (Örnek: http://eduroam.universite.edu.tr). Yayınlanan bilgiler en az aşağıdaki başlıkları içermelidir:

– Bu sözleşmeye uyulması gerektiği bilgisi ve bu sözleşmeye bağlantı (http://eduroam.org.tr/eduroam_politika.pdf);
– ULAKNET Kullanım Politikası url bağlantısı;
– Kaynak sağlayıcının Kabuledilebilir Kullanım Politikası url bağlantısı;
– Yerleşke içerisinde eduroam bağlantısının SSID bilgilerini ve kapsama alanlarını gösteren bir liste veya harita;
– Varsa, kaynak sağlayıcının web önbellekleme sunucusu ayarları;
– www.eduroam.org.tr adresine url bağlantısı ve resmi eduroam logosu ;
– eduroam servisine teknik destek verecek iletişim bilgileri;
– Kullanıcı aktiviteleri izleniyor ise, ne yöntemle izlendiği, izlerin ne kadar süre tutulduğu ve kimler tarafından erişilebildiği bilgisi açıkça belirtilmelidir.

3.5 eduroam Kullanıcılarının Görev ve Sorumlulukları

3.5.1 Kullanıcının kendi kurumu kimlik sağlayıcı, ziyaret ettiği ve eduroam ağına bağlanmak istediği kurum kaynak sağlayıcıdır.
3.5.2 Kullanıcı, ULAKNET Kullanım Politikası’na ve varsa kimlik sağlayıcının “Kabuledilebilir Kullanım Politikası”na uymakla yükümlüdür. Bu sebeple kimlik sağlayıcı, kendi kurumundaki kullanıcıları uyması gereken politikalar hakkında bilgilendirmelidir.
3.5.3 Kullanıcı, ağ erişimi için kullandığı bilgilerden kendisi sorumludur. Kimlik sağlayıcı, kullanıcısına kullanıcı adı – şifre veya sertifika gibi bilgileri sağlar.
3.5.4 Kullanıcı, gerçek eduroam servisine bağlandığını kontrol etmekten ve uygulanacak güvenlik adımlarından kendisi sorumludur. Sadece eduroam federasyonu ve üye kurumlarında belirtilen yerlerdeki yayınlara, 802.1x güvenli ağı üzerinden bağlanmalıdır.
3.5.5 Kullanıcı, erişim bilgilerinin 3. kişiler tarafından ele geçirildiğinden şüphe duyarsa, durumu kimlik sağlayıcısına bildirmelidir.
3.5.6 Kullanıcı, kaynak sağlayıcıya ve kimlik sağlayıcıya eduroam ağında karşılaştığı servis kesintilerini ve sorunları bildirmelidir.

4. İletişim
4.1 eduroam ile ilgili konularda ULAKBİM’e eduroam@ulakbim.gov.tr e-posta adresi
aracılığı ile ulaşılır.
4.2 ULAKBİM, tüm Türkiye eduroam Katılımcı Kurumlan’nın teknik iletişim noktalarının dahil olduğu eduroam-teknik@ulakbim.gov.tr haber listesini işletir.
4.3 Katılımcı Kurum, iki teknik iletişim noktasının iletişim bilgilerini ULAKBİM’e bildirmelidir, iletişim bilgilerinde ileride olacak değişiklikler ULAKBİM’e bildirilmelidir.
4.4 Katılımcı Kurum, güvenlik ihlalleri, kötü veya uygunsuz kullanım, servis kesintileri gibi konuları ULAKBİM’e en kısa sürede bildirmelidir.
5. Yürütme
5.1 Bu sözleşme ULAKBİM tarafından hazırlanmıştır. Katılımcı kurumun kullanıcılarına uygulayacağı sözleşme, bu sözleşmeye uymak zorundadır.
5.2 ULAKBİM, Avrupa eduroam Konfederasyonumun talebi doğrultusunda bu sözleşmeyi değiştirebilir. Değişen sözleşme, Katılımcı Kurum tarafından yeniden imzalanmalıdır.
5.3 Katılımcı kurum, herhangi bir sebep göstermeden sözleşmeyi iptal edebilir. Sözleşmenin iptal edilme talebi, eduroam servisinde yapılacak değişikliklerin etkili olabilmesi için en az 2 ay önceden ULAKBİM’e bildirilmelidir.
5.4 Acil müdahalelerin gerektiği durumlarda ULAKBİM, ULAKNET’in bütünlüğünü ve
güvenliğini korumak amacıyla eduroam servisini kısmen veya tamamen durdurabilir.
Böyle bir durumda ULAKBİM, katılımcı kurumları olay ve sonuçları hakkında bilgilendirir.
5.5 ULAK-CSIRT, katılımcı kurumları güvenlik açıkları, güvenlik ihlalleri ve sözleşme dışı kullanımlar konusunda e-posta yoluyla uyarır. Uyarıların dikkate alınmaması veya sorunun devam etmesi halinde ULAKBİM katılımcı kurumun eduroam erişimini durdurur.
5.6 Kaynak sağlayıcı, kendi ağlarının güvenliğini ve bütünlüğünü korumak için belirli bir kullanıcıyı veya kimlik sağlayıcıyı ULAKBİM’i bilgilendirerek engelleyebilir.
5.7 Kimlik sağlayıcı, servis verdiği kullanıcılarından bir veya birkaçını eduroam servisini kullanmayacak şekilde engelleyebilir.

İmzalayan Taraf ULAKBİM’in eduroam Türkiye Katılım Sözleşmesi’ni tam olarak anladığını, tanıdığını, uyacağını kabul eder.

eduroam Türkiye Katılım Sözleşmesi’ nin aslına ulaşmak için tıklayınız.AVCILAR YERLEŞKESİ 

 • – İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlük ve İdari Birimleri (İşletme Fakültesi Eski Binası)
 • – Avcılar Yemekhane ve ÖKM Binası
 • – Avcılar Yerleşkesi Yurtları
 • – İnşaat Mühendisliği Binası
 • – Spor Bilimleri Fakültesi Binası
 • – Mühendislik Fakültesi (Kantin, Dekanlık Giriş, Ali Rıza Berkem Amfi Önü, Okuma Salonu [Dekanlık Alt Kat], Mühendislik Yeni Binalar Tüm Katları)
 • – Veteriner Fakültesi ( Dekanlık Katin, Kütüphane, Kantin, Amfiler Önü, Öğrenci Giriş Kapsı)
 • – İşletme Fakültesi Yeni Binası
 • – Kampüs Giriş Kapısı 
 • – Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi

BÜYÜKÇEKMECE YERLEŞKESİ

 • – Teknik Bilimler MYO
 • – Öğrenci Yurtları

BAHÇEKÖY YERLEŞKESİ

 • – Orman Fakültesi

BEYAZIT ve VEZNECİLER YERLEŞKELERİ 

 • – Beyazıt Merkez Kampüs Tüm Bahçe ve Binalar
 • – Yabancı Diller Yüksekokulu Binası
 • – Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı Binası
 • – Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Binası
 • – Edebiyat Fakültesi Binası
 • – İÜ Merkez Kütüphane Binası
 • – Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Tüm Binaları
 • – BUYAMER (İktisat Fak. Ek-1 Binası 1. Kat Koridoru)
 • – İktisat Fakültesi Ek 1 Binası
 • – İktisat Fakültesi Ek 2 Binası
 • – Eczacılık Fakültesi A blok ( Zemin Kat ), Tekno Farma Binası1-2
 • – HAYEF (Dekanlık, Öğretim Görevlileri Binası, Kantin, HAYEF-4 [MSB binası C blok])
 • – Su Bilimleri Fakültesi
 • – İletişim Fakültesi
 • – İÜ Kongre Merkezi
 • – Fen Fakültesi Cemil Bilsel Konferans Salonu
 • – Fen Fakültesi Ön Lisans Binası, Katıhal-Bilgisayar Laboratuvarları Binası
 • – Bilgi İşlem Daire Başkanlığı (Başkanlık Binası)
 • – Bilgi İşlem Daire Başkanlığı (Sistem Binası)
 • – Esnaf Hastanesi 1. 2., 3., 4. katlar
 • – Seyyid Hasan Paşa Medresesi (Farabi Avrasya Çalışmaları Uyg. Araş. Merk.)
 • – SKS Rehberlik Danışmanlık ve Sosyal Destek Birimi

DAĞINIK BİRİMLER 

 • – Osmanlı Dönemi Müziği Araştırma ve Uygulama Merkezi (Mirgün Köşkü)
 • – Horhor Yerleşkesi (İlahiyat Fakültesi, Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü, Türkiyat Enstitüsü)